Aslı Zent, doğal doğum hikayesi

Kızım 7. yaşını doldurduğunda başladı 2. bebek isteğim. 4,5 ay sonunda hamile kalmıştım çok mutluyduk ama mutluluğumuz kısa sürdü. 15+4 de gittiğim doktor kontrolünde öğrendik bebeğimizin karnımda öldüğünü. Sıkıntılı zor bir süreçten geçtik.

çimdeki çocuk özlemi tarif edilemez bir şekilde büyüyordu. Yaşadığım üzücü olayı unutup yeniden hamile kalmak istiyordum ama kolay olmadı. Ümitle dua ediyordum her gün. Ne zamanki Allah’ım senden gelene razıyım hakkımda hayırlısını nasip et diyerek tevekkül ettim o zamandan sonra hamile olduğumu öğrendim. 16. Hafta bitene kadar ailem ve yakın bir iki arkadaşım dışında kimseye söyleyemedim kaybetme korkum olduğu için. Çok şükür ki korktuğum olmadı ve midem bile bulanmadan çok rahat bir hamilelik geçirdim.

Kızımı sezeryanla doğurmuştum ve içimde hep normal doğum yapma isteği vardı. Gittiğim onca doktor sezeryandan sonra normal doğumu riskli görüyor yanaşmıyorlardı. Doktor arayışları içerisindeyken bir arkadaşımın tavsiyesiyle Sevgili Doktorum Op.Dr.Güneş Gündüz’le tanıştım. Aradığım doktoru bulmuştum sonunda. Doktorum bana doğuma hazırlıkta izlenecek yolları gösteriyor, güven veriyordu. Doğuma hazırlık eğitimlerine katıldım. Hep pozitif düşündüm. Her gün km’lerce yürüyüş yaptım.

Sağlıklı beslenip Vitaminlerimi bir gün bile aksatmadım. Doğal doğum hayallerimle neşe içinde oğluma kavuşacağım günü beklerken 31. Haftamda Doktorumun tavsiyesiyle Sevgili Doulam Linet Hanımla tanıştım. 34. haftamda erken doğum riskiyle karşılaştığım için doktorum izne ayrılmamı uygun gördü. Doulam “Sen oğlunla birlikte varlığından habersizken Kabe etrafında tavaf ettin Allah sana bunu nasip ettiği gibi bebeğini vakti gelince sağlıkla kucağına almayı da nasip edecek rahat ol” diyerek gönlümü ferahlattı.

Sevgili Doktorum ve Sevgili Doulamın destekleriyle bu riskli süreci de atlattıktan sonra evde bebeğimle baş başa bol duayla keyifli vakitler geçirerek, uzun yürüyüşler yaparak 40 haftayı tamamladım. Soğuk ve karlı bir günde 08/01/2017 40+0 da saat 11:00 gibi nişanım geldi. Gayet sakindim oğlumuz geliyor çok şükür dedim. Eşim ve kızımla güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra sancıların gelmesini bekledim. Evi hızla toparlayıp son hazırlıklarımı yaptım doğum öncesi enerji patlamasıyla. Ufaktan kasılmalar geliyordu Saat 14:00 de Doktorumu aradım eşyalarımla birlikte hastaneye gelmemi söyledi.

Kar arabamızı çıkarmaya izin vermemişti ama olsun. Kar rahmetti, bereketti. Bereketiyle geliyordu hasretle beklediğim güzel oğlum. Çağırdığımız taksi bir alt sokağa kadar çıkabildi. Eşimin elinde valizlerim, annemin kolunda yavaş yavaş yürüyerek taksiye ulaştım. Hastaneye vardığımızda saat 16:00 ya yaklaşmıştı. Nst de kasılmalar görülürken ebe muayenesinde 1 cm açılmam olduğunu söyledi. Doktorum normalde 1 cm.le eve gönderdiğini ama hava şartları ve ssvd olduğum için hastanede kalmamın daha uygun olacağını, belki bir gün fazladan yatış yapabileceğimi söyledi.

Odama yerleştik. Plates topunda kasılmaları karşılıyordum. Saat 19:00 a doğru Sevgili Doulam da geldi ve annemi merak etmemesini söyleyerek eve uğurladım. Odamda namaz kılıp dua ediyordum. 19:30 da doktorum muayenesinde açılmamın hala 1-2 cm de olduğunu gördü ve bana oturmak yok bu gece dedi. Doulamla birlikte 9 katlı hastanenin merdivenlerini inip çıkmaya başladım. Odamın olduğu katta benim dışımda gebe yoktu ve havadan dolayı hastane de çok sakindi. Merdivenleri önce birer birer sonra ikişer ikişer yan yan inip çıktım. Kasılmanın geldiği anları ellerimi duvara yaslayıp nefeslerle karşılıyordum Doulam da belimi ve sırtımı okşuyordu. Odama çıktık mumlarımızı yaktık. Sakin müzikler eşliğinde Doulam ellerime, sırtıma masaj yapıyordu, masaj çok iyi geliyordu. Eşime gösterdi o da masaj yaptı.

Her şey hayalimdeki gibiydi. Ebe hanım 2 saatte bir nst ye bağlıyor ve muayene ediyordu. Sonraki muayenesinde açılmam 3-4 cm e çıkmıştı çok şükür. Muayene öncesi lağman yapmıştı onun da doğumu ilerletici etkisi varmış. Kasılmalarım Nst de 150 yi gösteriyordu ve ben dayanamıyorum diye bağırmaya başlamıştım. Ebe az açılmaya karşı çok sancı olduğunu görünce “rahim çok yoruluyor enerjiye ihtiyacın olacak seni biraz rahatlatalım” deyip kasılmayı düzenleyici bir serum taktı. Serumla biraz rahatlamıştım.

Kasılma aralarında tatlı tatlı bir uyku geliyordu sonra yerimden sıçratan kasılmalar. Midem bulanmaya başlamıştı nst deyken kusmaya başladım. Meğerse kusmanın da doğumu ilerletici etkisi varmış ebe söyleyince sevindim. Derken yine nstde olduğum bir anda suyum geldi. Muayenede açıklık 6 cmdi. Çok şükür 1 cm’den 6 cm e gelmiştim doğum hızla ilerliyordu. Bir ara saati 23:30 olarak gördüm. Eşim de yanımda kasılmalarda sarılıyordu. Derken kasılmalar çok şiddetli gelmeye başladı artık azaltmaya nefes egzersizleri yetmiyor ve bağırıyordum. Doulam zikir çekmemi söyledi. İşte o anda La ilahe illallah derken başka bir boyuta geçtim. Yaradanın varlığını içimde hissettim bu daha önce yaşamadığım yoğun bir duyguydu adeta kendimden geçtim. Onun yanımda olduğunu ve bana güç verdiğini hissettim. Bebeğimin kalp atışları da gayet güzeldi, nefeslerle bol oksijen göndermiştim oğluma ve kalp atışlarında düşüş olmamıştı. Ve ıkınma hissim gelmişti. Ebe doğumhaneye aldı. Muayenede açıklık 8 cm e çıkmıştı. Ebe ıkınmamı istedi bebeğin kafasının göründüğünü söyledi. O sıra Doktorum geldi ve şefkatle başımı okşayıp başaracaksın az kaldı dedi.

Önce çok istediğim doğum taburesinde ıkınmayı denetti. Ama bu bana daha zor gelmişti. Hızla doğum koltuğuna çıkardılar. Bebeğin saçlarını görüyorum simsiyah çok güzel hadi ıkın… 1-2-3 ıkınma olmadı sanırım 4 veya 5 artık ıkınma… Ve bebeğim o anda kucağımda… Ten tene temas… Sıcacık… Mis gibi kokuyor… Mucize… Allah’ım şükürler olsun?? Tarifi kelimelerle anlatılamayacak kadar yüce ve güzel bir duygu… Anneliği iliklerime kadar hissettiğim o an… Eşim gözyaşları içinde… İlk emzirme… Çok şükür bin şükür hayalim gerçek oldu??

09/01/2017 04:25 oğluma kavuşma vaktim… İnanamıyordum onca saat nasıl geçmişti. “Demek ki, her zorluğun yanında bir de kolaylık var.” Allah’ım beni kasılma aralarında uyutup dinlendirdi çok şükür??

Benim pozitif doğum hikayem inşallah okuyanlara ilham olur. Sezaryen doğum ve normal doğumu yaşamış biri olarak diyebilirim ki sezaryanda ben doğum yapmamışım ameliyatla bebeğim yerinden çıkarılmış. Kendi sancımla tamamen doğal bir doğum yaptıktan sonra aradaki uçurumlar kadar büyük farkı görebildim. Kendinize ve doktorunuza güvenin. Tıbbi zorunluluk halleri dışında planlı sezaryen olmayın. Her kadının doğasında olan bu gücü kullanın normal doğumdan korkmayın. Mucizeyi yaşayın❤️

Her şey için tekrar teşekkür ederim.

İyi ki varsınız,

iyi ki doktorum oldunuz??

Görüşmek üzere selamlar,

sevgiler ?

09.01.2017   Aslı ZENT, doğal doğum hikayesi