tarafından eklendi tarafından eklendi

Doğum destekçisi (doula) kimdir?

Doğum destekçisi, doğumun medikal, müdahale yönünden çok gebenin fiziksel, psikolojik rahatlamasını sağlayan, kasılmalarla baş edebilmek için gerekli motivasyonunu sağlayan kişidir.

Bu kişi bir doktor, bir ebe veya herhangi meslekten biri olabilir. Önemli olan şunları uygulamasıdır.

Doula öncelikle kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır. Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır. Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır. Kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez. Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır. Doula içsel çalışmalarını yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Varlığı ile doğumunuza getirdiklerini farkındadır. Sizi veya kararlarınızı yargılamaz ve kendi yargılarını anneden uzak tutar. Doula, sakindir, hassastır ve en önemlisi yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.

Bir doula anne – baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez.

Anneye ruhsal ve fiziksel destek verip onu cesaretlendirir.

Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur. Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.

Anneye doğum dalgalarıyla daha kolay başa çıkması için nefes teknikleri, ilaç dışı ağrı kesici yöntemler ve doğum pozisyonları öğretir. Ve evde veya hastanede doğumun aşamalarında bu teknikleri yapmanızda size destek olur.

Doğumun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur.Bu yoğun deneyim içerisinde sükunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır,Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.Ve en önemlisi o gün varlığı ve desteği ile anneye annelik eder.

Günümüzde doula kavramı yaygınlaşmaya başlayıp belki de ileride tüm doğumlara profesyonel doulalar eşlik edecek böylece normal doğum sayısı artacaktır.