Doğal Doğum Nedir ?

Her gebe kendi doğum hikayesini yazar ve hikayesinin kahramanı olarak yaşar.

Doğal doğum mümkün olduğu kadar müdahale edilmeden yapılan doğumdur. Müdahalesiz ve kendi başlayan bir doğumda  aktive olan tüm doğal hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlar ve doğumun en kolay şekilde gerçekleşmesini sağlar.  Gereksiz yere yapılan her türlü müdahalenin doğumun işleyişi ve hormonların salınımı üzerine negatif etkileri vardır. Bu hormonlar içinde en etkili olan iki hormon oksitosin ve endorfindir.

Gebenin doğum süreci, kendi  doğal akışı içinde takip edilir. Hormonların aktive olabilmesi ve gebenin tamamıyla gevşeyip doğum dalgalarını bu şekilde karşılayabilmesi için yanında kesintisiz bir destek ekibine ihtiyaç vardır. Ekip ve gebe birbirlerine inanarak doğum hikayesi yaşanır.

Anne bebeğini kollarına aldığında ve tentene temas sağlandığında, anne ve bebek arasındaki güvenli ve mucizevi bağlantı kurulmuş olur.

Bebek yeni bir yaşama başlamanın, dünya değiştirmenin şokunu ve travmasını bu şekilde tanıdık bir ortamda daha az yaşar.

Doğal doğum eğitimi, bu şekilde bir doğum hayal eden gebeyi doğuma psikolojik ve fiziksel olarak hazırlar.

Her gebe doğum hikayesini önce hayal eder, sonra güvenebileceği bir  hekim bulur, gebelik takipleri süresince adım adım ekip tarafından doğal doğuma hazırlanır.

Doğal doğum fiyatları, hekim ve hastane seçimine göre farklılıklar göstermektedir.