tarafından eklendi tarafından eklendi

Sezaryan doğum

Anne ve bebek dostu sezaryan, yapılması için gebenin öncelikle hekim ve hastane seçimini araştırıp karar vermesi, doğum öncesi eşiyle birlikte “Doğuma hazırlık eğitimi” almalıdır. 

Anne ve bebeğin sağlık durumu  gerekleri sonucunda sezaryan yapmaya karar verildiğinde,  öncelikle  anne  ve bebek dostu sezaryan için hekim ve hastane seçimi çok önemlidir.

Sezaryen operasyonu normal vajinal yolla doğamayan bebeğin , anne karnına bir kesi ile girilip rahim de kesildikten sonra karından çıkarılmasıdır.

İlk ne zaman yapıldığı ve neden bu ismi aldığı ile ilgili çelişkili görüşler vardır. Bir kısmı tarihte ilk kez Mö: 700’lü yıllarda Sezar’ın emriyle ölen bir annenin karnındaki bebeği kurtarmak için yapıldığını söyler. Bir diğer görüşe göre de İbraniler’de ölü annenin karnındaki çocuğun kesilip alınması için yapıldığını ve kesme anlamına gelen caesus kelimesinden türediğini ifade ederler.

Sezaryen işlemi , kadının karın boşluğuna girilen ve bir çok organla temas halinde olunan bir operasyon olduğu için gerekli haller dışında yapılması önerilmez. Tüm çabalara rağmen gerçekleşmeyen bir doğumda sezaryen operasyonu anne ve bebek için hayat kurtarıcıdır.

Sezaryenin de mutlaka annenin ağrıları başladıktan sonra yani bebeğin dünyaya gelmeye hazır olduğu mesajını verdikten sonra yapılması önerilir.