tarafından eklendi tarafından eklendi
hamilelikte tiroid

Gebelikte  tiroid hastalıkları

Gebelikte tiroid fonksiyon testleri olarak  TSH ve gerektiğinde T3 ve T4 ün serbest formları istenmelidir. Gebelik hormonu ile benzerliği nedeniyle TSH düzeylerinde düşme ve yüksek serbest T4 düzeyi , erken gebelik döneminde gözlenir. İlk 12 haftada anne karnındaki bebeğin tiroid hormon düzeyleri,anneye bağımlıdır. Annenin T4 düzeyleri bebeğin büyümesi ve erken beyin fonksiyonlarının gelişmesi açısından çok önemlidir.

Gebe kadınların %2 sinde aşikar veya gizli hipotiroidi (subklinik)bulunur. En önemli sebebi iyot yeterli bölgelerde otoimmün tiroid hastalığıdır. (Hashimato tiroiditi).

 İyot eksikliği olan bölgelerde ise iyot eksikliğidir.

Fetal hipotiroidinin bebek  üzerinde istenmeyen olumsuz etkileri vardır. Bu etkiler arasında düşükler, gebelik zehirlenmeleri, doğum sonrası kanama riski, yenidoğan bebekte doğumsal hipotiroidi, çocukta zeka ve bilişsel fonksiyon bozuklukları bulunur. Bu nedenlerle anneye bağlı tiroid bezi yetersizliği hipotiroidi önemlidir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Tiroid hormonu yerine koyma tedavisine başlanır. TSH değerinin 2,5 Mu/L değerinin altında olması önerilir. Verilen tiroid hormonunun bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Hipertiroidi gebelikte %0,2-1 sıklıkla rastlanmaktadır. Vakaların çoğu daha önceden Hipertiroidisi olan graves hastalarıdır.

Hipertiroidi annede düşük, gebelik ile ilişkili hipertansiyon, erken doğum eylemi, anemi, enfeksiyon, kalp ritm bozuklukları ve daha ilerlemiş olgularda kalp yetmezliği ve tiroid krizine yol açabilir. Bebek açısından anne karnında gelişme geriliği, ölü doğum ve erken doğum olası istenmeyen sorunlardır. Laboratuvar değerlerinde TSH düşük, ST4 ve ST3 yüksek saptanarak tanı konulur.

Hipertiroidinin en sık sebebi olan Graves hastalığının tanısı TSH reseptör antikorunun pozitifliği ile desteklenir. Graves hastalığı ya da toksiknodüler guatıra (TNG)  bağlı aşikar hipertiroidi, tiroid yatıştırıcı ilaçlarla hızla düzeltilmelidir. Gebelikte kullanılan ilaçlar ve sebep olabilecek yan etkiler açısından özenle seçilip takibi yapılmalıdır. Kan testleri 4-6 haftada bir takip edilmelidir.

Tiroid hastalığı bulunan gebe mutlaka bir dahiliye uzmanı veya endokrinoloji uzmanı takibinde olmalıdır.