tarafından eklendi tarafından eklendi

Gebelikte varis normal doğuma engel mi?

Varis toplardamarların genişlemesi ve şişmesidir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir. Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Gebelikte varis 4 kat daha fazla gözlenmektedir.

Gebelikte varis oluşumunda asıl neden hormonların etkisiyle damar yatağı genişlemesi, damar duvarlarındaki kas ve bağ dokusu direncinin azlığıdır. Büyüyen rahim bası yaparak bacaklardan dönen kanın akışını zorlaştırıp, geriye doğru birikmesine, damar içerisinde göllenmesine sebep olur.

Gebelerde Varisler gebelik esnasında bacaklarda ve vulvada (genital bölgede) oluşabilirler. Vulvar varisler , vulvar pedler ve sıkı külot giyinmek sureti ile baskı altına alınabilirler. Bacaklarda görülen varislerin önlenmesinde varis çoraplarına ilaveten gebelere bacak bacak üstüne atmamaları , fazla ayakta dikilerek iş yapmamaları ve her fırsatta ayaklarını yükseğe kaldırarak oturmaları öğütlenmelidir.

Gebelik esnasında enjeksiyon veya cerrahi yaklaşım tercih edilmez.

Gebelikten önce varisi olanlar, gebe kalmadan önce mutlaka varislerini tedavi ettirmelerini öneriyorum. Gebelik dönemini rahat geçirmelerini imkan sağlar.

Gebelik döneminde başlayan varisler doğumdan sonra gider mi? doğum sonrası alınan kilolar verilmeye başlar ve vücut kendini topladıktan sonra  büyük çoğunluğunda gider. Gitmeyen hastalar için varis çorabı ve varis tedavisi yaptırabilirler.

Gebelik döneminde bacaklarda varis nedeniyle şikayeti olan hastalara uygun bir varis çorabı giymesi önerilir.

Gebelerin varis şikayeti olmasa bile, hekim tavsiyesi ile  bacaklarda ödem ve ağrıları azaltmak için destekleyici (dinlendirici) varis çorapları giymeleri tavsiye edilir. 

Gebelikte varis normal doğuma engel mi? en çok sorulardan bir tanesidir. Varis normal doğum için engel oluşturmaz.

Vajinal varisi olan normal doğum yapabilir mi? evet yapabilir.

Gebelikte varis egzersizleri yapılarak ödem ve ağrılar azaltılabilir.

Hamilelikte varisin bitkisel tedavisi var mı?  şimdiye kadar bilinen bitkisel bir tedavisi yoktur.

Gebelikte varis tehlikeli midir? Çoğunlukla tehlikeli değildir ancak kesin bilgi için Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı / Genel Cerrahi Uzmanı, varis cerrahisi yapan bir uzmanına muayene olunması tavsiye edilir.