tarafından eklendi tarafından eklendi

Lazerle idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma, ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kadınlarda menopoz giren kadınların yarısında, doğum yapan kadınların üç kişiden birinde görülmektedir. Kadınlar yaşlılık ve doğum sonrasında idrar kaçırmayı normal olarak algılamak yerine tedavi olarak sosyal yaşamlarına keyifle devam edebilirler.

Stres üriner inkontinans, öksürme, hapşırma, gülme veya sportif aktiviteler gibi karın bölgesindeki baskıyı artıran hareketler sırasında istem dışı idrar kaçırma durumunu ifade eder. Bu duruma, zayıflık gösteren leğen kemiği direncinden kaynaklanan idrar yolu mukavemetinde ki azalma sebep olur. Lazer uygulaması idrar yolunu destekleyen bölgenin tamamını tedavi ederken vajinal duvarların kalınlığını ve leğen kemiği direncini artırır. Tedavi, Stres üriner inkontinans  belirtilerini azaltırken idrar tutma yetisini geri kazandırır.

Hasta muayene ve ayrıntılı değerlendirme yapılarak  tedavi planlaması yapılmaktadır. Kadınların orta- ileri seviye idrar kaçırmalarında tedavilere olumlu cevap alınmazsa çoğunlukla ameliyat yapılmaktadır. öksürme, hapşırma vs. durumlarda hafif derece idrar kaçırmalarda tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Hastaya göre değişmekte olup bir ile üç seans işlem  yapılmaktadır.     

Kadınlarda idrar kaçırmanın sebepleri

1. Menopoz sonrasında, öztrojen hormonlarının azalması
2. Fazla sayıda doğum
3. Kalıtımsal nedenler,
4. Kabızlık, ıkınma destek dokularını zayıflatır.
5. Kronik hastalıklar, diyabet, astım, kas hastalıkları…
6. Fistüller
7. Fazla kilolar

Lazerle İdrar kaçırma tedavisi

İşlem süresi : 15-30 dk

Cinsel hayat  :  İşlemden bir hafta sonra başlar.

 

 

 

İstanbul anadolu yakasında lazerle idrar kaçırma tedavisini Op. Dr. Güneş Gündüz tarafından yapılmaktadır