tarafından eklendi tarafından eklendi

Hamilelikte cinsel yaşam nasıl olur?

Gebeliğin fark edilmesi ile birlikte kadınlarda annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelir. İlk gebeliğini yaşayanlar da dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir.

Gebelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde gerçekleşen bu değişime uyum sağladıkça cinsel istekte de bir artış görülebilir, ancak rahimin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu durum zaman zaman anne adayında ağrı ve acıya neden olabilir. Bu nedenle  gebeliğin son dönemlerinde cinsel istekte yeniden azalma görülebilir.

Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son dört haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur. Son dört haftada ise, erkeğin ejekulasyon sıvısı (meni) içinde bulunan ve “prostaglandin” adı verilen maddelerin rahim kasılmalarını başlatarak erken doğuma sebep olabileceği düşüncesi nedeniyle ilişki önerilmemektedir.

Bebeğin eşinin önde geldiği durumlarda (palsenta previa), rahim ağzının erken açıldığı ve inceldiği durumlarda,  erken doğum tehdidinde, düşük tehdidindi, gebeliğin herhangi bir döneminde kanama olduğunda cinsel ilişki kısıtlanmalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalıdır? olağan şartlarda doğuma dört hafta kala kesilmesi önerilmektedir. Sizi takip eden hekiminizin önerileri doğrultusunda davranılmalıdır.