tarafından eklendi tarafından eklendi

Hamilelikte kilo alımı

Gebelikten önce normal kiloda olan birinin gebelik süresinde 11-15 kg alması normaldir.

Normal kilosunun altında olan kadınların daha çok (12-18 kg), normal kilosunun üzerinde olan kadınların ise daha az (7-11) kilo alması gerekir. Ancak fazla kilosu olan bir kadın gebelik döneminde kilo vermeye çalışmamalıdır. Genellikle ilk 20 haftada 5 kg gebeliğin geri kalan kısmında ise haftada 400 gr alınması beklenir. (Düşük kilolular haftada 500 gr; fazla kilolular 300 gr).

İlk üç ayda bulantı ve kusmaların görülmesiyle kilo kaybı olabilir. Bu durumda telaşlanmaya gerek yoktur, bulantılar bittiğinde kilo alınacaktır. Bebeğin yetersiz besleneceği düşüncesine kapılmayın; bebek ilk 3 ayda çok küçüktür, hiçbir şey yemeseniz de tüm ihtiyaçlarını anne vücudundan karşılayacaktır. Gebelik döneminde gereken ölçüde kilo alınması bebeğin kilosunu da olumlu yönde etkileyecektir.

Bebeğin doğumdaki kilosu önemlidir; çünkü düşük kilo hem doğumda hem de bebeğin ilk aylarında sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bebeğin küçük olması ya da düşük kiloda olması doğumu kolaylaştırmaz. Bu nedenle hedef, gebelik öncesi kilo durumunu göz önüne alarak ideal kilo alımıdır.

Aynı şekilde gebelikte fazla kilo alımı da istenmeyen bir durumdur. Vücudun artan yüküyle sırtta ve bacaklarda ağrılar ortaya çıkar. Hızlı ve aşırı kilo alımı kan basıncını yükseltir ve kalbe ekstra yük getirir (28. haftadan sonra tansiyon yüksekliği ile seyreden gebelik zehirlenmeleri preeklampsi, eklempsi olabilir). Aşırı kilo alımı 24. haftadan sonra gebelikte oluşan şeker hastalığı içinde zemin oluşturur. Ayrıca, doğum sırasında zorluklara yol açar.

Gebelikte hızlı kilo alımı nasıl önlenir ? Diyetisyen kontrolünde önlenir.