Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, günümüz de en sık fastfood beslenen, hareketsiz ve stresli bir yaşam tarzına sahip kadınlarda gördüğümüz bir sendromdur. Yumurta gelişimi ve yumurtlama olmadığı için ortaya çıkan adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk yaşanması ile birlikte erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) üretiminin ve etkinliğinin artması sonucunda görülen tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve erkek tipi saç dökülmesi gibi şikayetler polikistik over sendromunun temel özellikleridir. Daha sık kilolu, tüylenme artışı ve adet düzensizliği olan kadınlarda görüldüğü gibi birçok farklı şekilde de karşımıza çıkabilir. Kadınların bir kısmında, her ay düzenli adet görmesine rağmen, yumurtlama olmamaktadır. Bir kısmında düzenli adet görmemelerine karşın kilo ve tüylenme artışı olmayabilir. Bu yüzden tek bir tipden değil çeşitli varyasyonlardan bahsederiz.

Polikistik over sendromunda insülin direnci gelişmesi, adet düzensizliği, tüylenme artışı ve kilo artışı gibi şikayetlerle ilişkilidir. İnsülin direnci dolaylı olarak kanda bulunan testosteron hormonunun düzeyini arttırarak bu şikayetlere yol açar.

Polikistik over tanısı kadın doğum uzmanınca gerekli tetkikler yapılarak konmalıdır. Tedavide ilaçtan çok yaşam tarzı değişikliği önerilir. Her gün düzenli yapılacak kısa bir yürüyüş, fazla kilolardan kurtulmak, stresten uzak durmak, sağlıklı bir beslenme düzeni polikistik over sendromunu da ilaca bağlı kalmadan düzeltecektir.

Poliskistik over tedavisinde kişinin geçmişi ve bugününe ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme yapılarak, kişiye özel tedavi planı oluşturulmaktadır. Hastalarımızda yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır.