tarafından eklendi tarafından eklendi

Spiral nasıl çıkarılır?

Korunma yöntemi olarak spiral kullanan kadınların bir kadın doğum uzmanına her yıl düzenli olarak muayene olup, spiralin yerinde olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Kullanım süresi bittiğinde veya gebe kalmak istediğinde kişinin spiralini çıkartmak için yine bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekir. Spiralin çıkarılması zor bir işlem olmayıp anestezi işlemi gerektirmez.

Takılırken rahim ağzında bırakılan ipinden tutularak spiral çekilir ve çıkartılır. Bu işlem ağrısızdır. Çok öne yatık veya çok arkaya yatık (antevert, retrovert) ise veya geçirilmiş birden fazla sezeryan mevcut ise çekilme sırasında ağrı hissedilebilir.

Spiral çıkarma fiyatı nedir?

Spiralin durumuna göre değişir. Çıkarmadan önce hasta jinekolojik muayene edilir. Herhangi bir sorun yoksa çıkartılır ve tekrar muayene edilir.

İpi kopmuş spiral nasıl çıkarılır?

Jinekolojik muayene sonrası, müdahale ile çıkartılır.

Yapışmış spiral nasıl çıkarılır?

Jinekolojik muayene sonrası, müdahale ile çıkartılır.

Uzun yıllar takılı olan, süresi geçmiş spirallerde bazen ip kopabilir. Bazen de uterus normalden iri spiralin ipi rahim ağzından içeri kaçabilir. Çok uzun yıllar çıkarılmamış spiraller yine rahim boşluğuna gömülüp etrafı dokularla sarılı kalabilir. Bu gibi durumlarda bazen basit bir müdahaleyle bazen de anestezi altında histeroskopi dediğimiz işlemle spiral çıkartılır.

Spiral takılıyken hamile kaldım ne yapmalıyım?

Kadın doğum uzmanı tarafından muayene olduktan sonra oluşabilecek risklere göre hekiminizle birlikte karar vermelisiniz.